Imati Isusov gard – više od izvršavanja Zapovijedi
U hvatskom katoličkom društvu često se pojavljuje mišljenje da je dovoljno poštivati Deset Božjih zapovijedi kako bi se smatrali dobrim vjernikom. No, je li to dovoljno za istinsko kršćansko življenje? Mnogi katolici smatraju da su ispunjavanje zapovijedi i izbjegavanje očitih grijeha, poput ubojstva ili krađe, dovoljni za dobar katolički život.
Često čujemo rečenice poput: „Ja sam dobar katolik, nisam nikoga ubio, nikome ne želim zlo.“ Nažalost, takvo razmišljanje zaustavlja daljnji duhovni rast i napredak. Ovakav stav nije ograničen samo na laike, već se pojavljuje i među osobama posvećenog života.
Isus i bogati mladić
Poznata nam je priča o bogatom mladiću koji je pitao Isusa kako zadobiti vječni život. Mladić je obdržavao sve zapovijedi, ali Isus mu je rekao: „Jedno ti nedostaje… idi prodaj što imaš i idi za mnom.“ Ova priča jasno pokazuje da zapovijedi, iako važne, nisu krajnji cilj. Isus nas poziva na više – na život ispunjen duhovnom dubinom i ljubavlju prema bližnjima. To znači da je ispunjavanje zapovijedi temelj, ali ne i krajnji cilj kršćanskog života.
Hrvatsko katoličko društvo
Hrvatska se posljednjih godina suočila s demografskim promjenama zbog iseljavanja i priliva stranih radnika. Ove promjene utjecale su i na Crkvu. Iako statistike pokazuju visok postotak katolika, stvarna situacija na terenu otkriva pad vitalnosti župa i nedostatak svećeničkih zvanja. Župna zajednica se bori s nedostatkom mladih obitelji, a mnoge ruralne župe jedva održavaju osnovne aktivnosti. Ova situacija ukazuje na potrebu za duhovnom obnovom i većim angažmanom katoličke zajednice.
Odsutnost jednostavnosti i poniznosti
Reći: „Ja sam dobar katolik jer nikome nisam nanio zlo,“ odražava samodostatnost i nedostatak poniznosti. Istinski katolik zna da uvijek može rasti u vjeri i ne uspoređuje se s drugima. Gdje je poniznost ako smatramo da smo bolji od svog župnika ili redovnika? Isus nas poziva na stalni duhovni rast, a ne na uspoređivanje s drugima. Poniznost i jednostavnost temeljne su vrline koje trebamo gajiti u svom duhovnom životu.
Politički izazovi katoliciteta u društvu
Nažalost, iako Hrvatska ima veliki broj katolika, nije uspjela stvoriti katoličko javno mnijenje koje bi oblikovalo društvo. Političke stranke i udruge često koriste katolički identitet samo kao privremeni alat za stjecanje glasova, a zatim odustaju od osnovnih katoličkih načela kada se suoče s izazovima moći. Nedostatak konzistentnog zastupanja katoličkih vrijednosti u političkom i društvenom životu ostavlja prostor za sekularizaciju i gubitak moralnih temelja.
Primjer svetog Ante i hrabrost svjedočenja
Sveti Ante bio je borac protiv nepravde i iskorištavanja malog čovjeka. Danas nam nedostaje takva borbenost. Prečesto se bojimo stati u obranu onoga što je ispravno zbog straha od osude okoline. Sveti Ante i sveti Padre Pio pozivaju nas na poniznost i jednostavnost, ali i na hrabrost u borbi protiv zla. Njihova borba protiv nedosljednosti i nepravde treba biti primjer kako živjeti autentično kršćanstvo.
Što je to nešto više?
Izvršavanje Deset Božjih zapovijedi je početak, ali ne i kraj katoličkog života. Imati Isusov gard znači usvajati njegov način razmišljanja, ponašanja i djelovanja u svakodnevnom životu. To je proces koji traje cijeli život i uključuje stalno traženje nadahnuća Duha Svetoga. Istinski vjernik ne smije stati na osnovama, već mora uvijek težiti višem – dubljoj povezanosti s Bogom i ljubavi prema bližnjemu.
Biti dobar katolik znači više od obdržavanja zapovijedi. Isus nas poziva da se trajno razvijamo u vjeri, da usvojimo njegov gard i budemo pravi nasljedovatelji u svakodnevnom životu. Kroz taj proces možemo stvoriti snažno katoličko javno mnijenje i društvo koje se temelji na kršćanskim vrijednostima. Raskorak između onoga što jesmo i onoga što bi trebali biti možda je velik, ali uz duhovni trud i rast, taj raskorak možemo premostiti.