Radujte se u Gospodinu – uvijek
Gaudete – Radujte se. Ovaj naziv za treću nedjelju došašća dolazi od prve riječi uvodnog latinskog retka Pavlove poslanice Filipljanima: “Gaudete in Domino semper” (“Radujte se u Gospodinu u svako doba”, Fil. 4,4). Ovom adventskom nedjeljom počinje druga polovica adventskog vremena, pa je događaj za koji se pripremamo sve bliži.
Zato je ova nedjelja obilježena posebnim iščekivanjem rođenja Gospodinova, jer drugi dio uvodnog stiha nastavlja: „Još jednom velim: radujte se! Jer Gospodin je blizu” (Filipljanima 4,5). Kao liturgijska boja ovoga dana može se koristiti ružičasta, koja osvjetljava pokorničku ljubičastu boju koja je inače gotovo redovita u došašću. Ružičasta svijeća može se upaliti i na adventskom vijencu na Gaudete.
Liturgijski, iščekivanje Božića odražava se u svakodnevnoj misnoj molitvi koja traži da “Božić bude dan radosti i pouzdanja za sve nas”. .Pričesni redak u Izaiji 35,4 ukazuje na Krista koji se pokazuje vjernicima u euharistijskom kruhu: „Reci malodušnima: hrabro! Gle, ovdje je vaš Bog! On će sam doći i spasiti te”. Radošću zbog pristupanja Gospodinova prožeti su i tekstovi Časoslova.
Što je to radost?
Uvijek je važno znati što pojedini pojam znači. U ovom slučaju adventske nedjelje „Radujte se“ važno je krenuti od samog značenja pojma radost u hrvatskom jeziku. Radost je na (praslavenskom – radostь], lat. gaudentia) teško opisivo ugodno i intenzivno nutarnje stanje ili raspoloženje koje se može opisati kao »osjećaj ponesenosti i dragosti izazvano ljepotom, ljubavlju, skladom i unutrašnjim zadovoljstvom«, općenito kao zaseban oblik vedrine i unutarnjeg zadovoljstva.
Često se koristi kao sinonimom za sreću. Snažno i naglo izražena radost naziva se euforija. U kršćanskoj teologiji, radost je jedan od plodova Duha Svetoga i blaženstvo, a i samo Evanđelje naziva se Radosna vijest.
Pavlova poslanica Filipljanima
Tekst na kojem se zasniva temelj radosti za treću adventsku nedjelju ili za nedjelju Radujte se je tekst iz poslanice sv. Pavla Filipljanima. Kome je upućena poslanica Filipljanima? Poslanica sv. Pavla Filipljanima je namijenjena kršćanskoj zajednici u grčkom gradu Filipi u pokrajini Makedoniji, gdje su bili jedni od najranijih kršćana u Europi.
Postajalo je veliko prijateljstvo i naklonost između tih kršćana i apostola Pavla. Premda su bili siromašni, pokazivali su veliku spremnost na suradnju, darežljivost i zauzimanje u širenju kršćanstva. Zato toj zajednici sv. Pavao s ponosom piše: “A i vi, Filipljani, znate: u početku evanđelja, kad otputovah iz Makedonije, nijedna mi se Crkva nije pridružila u pogledu izdataka i primitaka, doli vi jedini (Fil 4,15)”.
Poslanica svetoga Pavla apostola Filipljanima 4, 4-7
„Braćo: Radujte se u Gospodinu uvijek! Ponavljam: radujte se! Blagost vaša neka je znana svim ljudima! Gospodin je blizu! Ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu – molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem – očitujte svoje molbe Bogu. I mir Božji koji je iznad svakog razuma čuvat će srca vaša i vaše misli u Kristu Isusu.“
Odakle u duhovnosti potječe radost?
Radost izvorno shvaćena kao osjećaj ponesenosti i dragosti izazvana ljepotom, ljubavlju, skladom i unutrašnjim zadovoljstvom u duhovnom smislu riječi moguća je u zajedništvu s Isusom i braćom ljudima. „Radujte se u Gospodinu uvijek! Ponavljam radujte se!“ A to znači sve svoje planove, sve svoje ciljeve, svoju sadašnjost i budućnost staviti u ime Božje, u ime Isusovo. Znači prepustiti se Bogu. Biti u Gospodinu znači biti duboko duhovno prožet Isusovim duhom, Duhom Svetim.
Zajednica kršćana u Filipima bila je siromašna, pa tako vjerojatno i u velikim problemima, ali je pokazivala veliku naklonost prema sv. Pavlu i veliku zauzetost za rast kršćanstva. I danas nastaje pitanje: Komu da dam svoje srce, svoj um, svoje sposobnosti i talente? Odgovor je jasan – Isusu. U kakvim smo mi životnim okolnostima? Vjerujem da smo u sličnim okolnostima kao i zajednica u Filipima. Često smo zabrinuti za svoju sadašnjost, za svoju budućnost. I onda kada nam je dobro kukamo. I onda kada nas ide, mislimo da bi moglo biti još bolje.
Poruka treće adventske nedjelje „Gaudete – Radujte se“ je raduj se unatoč svemu. Kako? Prepusti Gospodinu svoje puteve, svoj život. Vjeruj njemu. Živi u nadi, ljubavi i slozi sa drugima. A to ćeš moći ako budeš u Gospodinu, u molitvi, razmatranju, ljubavi prema Isusu i bratu čovjeku.
Evanđelje Luka 3, 10-18a – „Što nam je činiti?“
„U ono vrijeme: Pitalo ga mnoštvo: »Što nam je dakle činiti? «On im odgovaraše: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako.« Dođoše krstiti se i carinici pa ga pitahu: »Učitelju, što nam je činiti? «Reče im: »Ne utjerujte više nego što vam je određeno.« Pitahu ga i vojnici: »A nama, što je nama činiti?« I reče im: »Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom.«
Narod bijaše u iščekivanju i svi se u srcu pitahu o Ivanu nije li on možda Krist. Zato im Ivan svima reče: »Ja vas, istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan odriješiti mu remenje na obući. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem. U ruci mu vijača da pročisti gumno svoje i sabere žito u žitnicu svoju, a pljevu će spaliti ognjem neugasivim. «I mnogim je drugim pobudama Ivan narodu navješćivao evanđelje.“
Etičko pitanje u adventu
Neki kažu da je advent šušur. U tome su kod nas prednjačili neki mediji govoreći po svojim reporterima da je započeo ili da traje šušur. Što je šušur? Šušur je: vika, galama, poželjna živost, gužva, događanje, štimung, urnebes, metež, ugođaj, vašar, dernek, košmar, kičeraj, žamor, tulum, cirkus, spektakl, božićni ugođaj, krkljanac, konfužjun, kraval, ambijent.
Nadam se da nismo samo za takav advent. Advent koji je na vani nešto šušurnato, zabavno kao dernek, neka vrsta kičeraja. Advent pred katolika postavlja i etička pitanja. Pitanja su u duhu suvremenika Ivana Krstitelja: „Što nam je činiti? To pitanje je postavljeno svim slojevima društva. Biti u adventu ne znači samo zabavljati se. Biti u adventu znači postaviti si pitanje „što nam je činiti?“ Advent nije samo vrijeme zabave, advent je vrijeme aktivnosti, duhovne brige o sebi i drugima.
Advent vrijeme darivanja – karitativna djelatnost Crkve
Crkva je od prvih početaka veliku brigu posvećivala karitativnoj djelatnosti. Vodila je brigu o svakom članu svoje zajednice. To čini i danas. Darivanje je smatrao važnim kao znak obraćenja i sam Ivan Krstitelj što je vidljivo iz današnjeg evanđelja. Evanđelje jasno kaže, sv. Ivan Krstitelj odgovara mnoštvu: »Što nam je dakle činiti? «On im odgovaraše: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako. Katolički advent – predlaže da se založimo u dijeljenju.
Kakvom dijeljenju, kojem dijeljenju? Dijeljenju potrebitima. Radost darivanja je sastavni dio svakog adventa. Takav advent zastupa Crkva. Takav advent je u srži prvih kršćanskih zajednica na koje je bio ponosan sv. Pavao. U ovom slučaju bili su to Filipljani kao siromašna kršćanska zajednica koja nije zaboravila sv. Pavla kada se našao u velikim nevoljama u Rimu. Biti u Gospodinu znači također darivati sebe: potrebitima, bolesnima. Zato je ovaj advent prigoda da budemo darivatelji potrebitima, da posjećujemo bolesne, da im budemo blizu na različite moguće načine.
Molitva u adventu
Veliki, milostivi Bože, tvoja je budućnost naša sadašnjost, tvoj slavni dan naš je cilj, tvoja istina naša je sigurnost, tvoje oproštenje naš život. Gospodine, mi ti zahvaljujemo.
Ne daj da bezbrižno živimo svoje dane, već da budemo svjesni tvojega dolaska, da se vježbamo u odgovornosti za ljude i stvari, koje si nam povjerio.
Neka u nama vlada budnost i pozornost, da surađujemo u oblikovanju tvojega svijeta, da odstranimo glad, da nadvladamo bolesti, da budemo graditelji mira.
Daj nam dobre misli za izgradnju zajednice, da se međusobno poštujemo i budemo spremni za plodnu suradnju.
Budi uz ljude koji su u našoj zajednici žalosni ili radosni, i podsjećaj nas na naše krštenje. To te molimo u pouzdanju u tvojega Svetog Duha, kojega nam obećao po svojem Sinu Isusu Kristu. Amen