
Što je misaona molitva koja nas dovodi najbliže Bogu?
Misaona je molitva ono što čovjeka stvarno dovede bliže Bogu. Brojni su sveci isticali iznimnu važnost misaone molitve za duhovni rast.
Mnogi su mi ljudi posvjedočili da im se odjednom sve krenulo popravljati, i psihički i duhovni problemi kad su krenuli s misaonom molitvom. Franjo Saleški vjernicima u svijetu savjetuje sat vremena misaone molitve svaki dan, mislim da je to dobar savjet.
Misaona je molitva vrlo širok pojam i sigurno ju neću moći dovoljno objasniti u jednom kratkom članku. Terezija Avilska ju definira kao ugodan razgovor s onim za koga znamo da nas ljubi, a tu njenu definiciju preuzima i Katekizam Katoličke Crkve.
I to je uistinu tako, ne moramo moliti nešto iz molitvenika, ne moramo smišljati kićene izraze, samo trebamo pričati s Bogom onako kako taj dan možemo.
Možemo misaono moliti na mnoge načine.
Možemo razmatrati neki biblijski ulomak i nastojati prodrijeti u to što je napisano.
Možemo razmatrati neku scenu iz Isusova života. Terezija preporučuje za početnike scenu bičevanja. Možemo se zamisliti kao jedan od likova. Koji smo lik? Koje mirise osjećamo, koje zvukove, što vidimo.
Tko je taj koji pati, zašto pati, zbog koga pati, kako pati? Možemo postavljati takva pitanja i nastojati spontano odgovarati na njih.
Možemo uzeti i neku knjigu meditacija, ili neki poticajan životopis nekog svetca i zaustaviti se na svemu što nas potiče na molitvu i razgovor s Gospodinom.
Možemo i moliti neku naučenu molitvu i prodirati u ono što sadrži. Terezija Avilska daje primjer razmatranja molitve Očenaša u kojemu se možemo zaustaviti na svakoj pojedinoj riječi i razmatrati ju. Što znači da je Bog otac?
Što znači ono „naš“: što predstavljamo mi kao zajednica, kao Crkva, i tako dalje. Možemo slobodno tjedan dana razmatrati ovu molitvu ako ćemo na taj način ulaziti u svaku riječ.
Ako imamo sklonost teološkom promišljanju, možemo nastojati prodrijeti i u neko Božje otajstvo: što znači da je Bog trojstvo, da je Bog ljubav, što znači Božje milosrđe, i tako dalje. Mogućnosti je mnogo.
Budući da misaona molitva u početku može djelovati zastrašujuće, posebno ako nas je moderan život doveo do toga da nemamo koncentracije ni sabranosti, stari su karmelićani napravili strukturu molitve koja može pomoći dobro iskoristiti vrijeme koje smo odredili za molitvu.
U strukturu u ovom članku neću ulaziti, ali vas potičem da pogledate na web stranici karmelićana i na njihovu youtube kanalu više o ovoj tematici (na dnu članka imate neke sugestije za daljnje čitanje).
Ovdje ću dati vrlo jednostavnu shemu:
Kratki zaziv Duha Svetoga.
Osvješćivanje da je Bog u tvojoj prisutnosti, da ne pričaš u prazno, već da pričaš živoj osobi. Ova dva koraka su vrlo kratka, nemoj se previše zadržavati na njima. Ako ti je teško zamisliti si Božju prisutnost, uzmi neku sliku, otiđu u kapelicu, osvijesti si da je Bog u središtu tvoje duše.
I onda ide razmatranje kako sam gore napisao. Važno je samo da se aktivno trudiš popuniti to vrijeme ili razmišljanjem ili razglabanjem nekog teksta ili razgovorom s Isusom.
S vremenom ćeš teže moći razmatrati aktivno, a više ćeš htjeti biti u tihom zaljubljenom gledanju Boga, ali u početku su ti trenutci rijetki i nemoj ih forsirati.
Ako ti je nakon svega ostalo još vremena, možeš nešto i zamoliti, zahvaliti, donijeti konkretne odluke.
Ako te zanima više o ovoj tematici, preporučujemo sljedeće:
– Gabrijel od Marije Magdalene: Meditacija – Uvod u misaonu molitvu.
– Gabrijel od Marije Magdalene: Union with God.
– Wilfrid Stinissen: Sakrij se na potoku Keritu.
https://karmel.hr/?page_id=102
https://zamakduse.net/2021/11/28/misaona-nutarnja-molitva/
https://www.youtube.com/watch?v=2ZTlT8tKs0s
https://www.instagram.com/br.jakov/